Description and parameters

BIORYTHME REFRESHING CREAM for oily skin - Lemon lemon balm, organic chia oil

A soft balm with shea butter, valuable chia seed oil and essential oils of lemon balm and lemongrass creates a great combination for oily skin, whether you are 15 or 35 years old. The cream does not contain water and thus guarantees that it is a truly concentrated care that caresses and pampers everything it touches - all without the use of any preservatives. Volume 30 ml.

Skin type Oily, normal and inflammatory skin
Scent A fresh scent that will please not only your skin, but also your mind - encourages and reminds you to smile at each other in the morning in the mirror

A surprising miracle for oily and combination skin. Who would expect that a cream consisting only of butters and oils can suit this type of skin? Give it a chance and you will see for yourself - as well as a lot of satisfied customers who come back for this cream again and again.

 

Why? Well, in addition to smelling beautiful, it has one property that most matte creams have forgotten somewhere - it does not dry out the skin. Even with prolonged use, you will not encounter a peeling nose or scaly faces. That's right, oily skin is demanding and cared for is Discipline with a big "D" - and this soft balm handles it. The skin is matte after use, but at the same time soft and "does not stretch" anywhere. With Anti-pimple cream, Lemon Lemon balm forms a strong two in the care of problematic skin. (I perceive this pair to be that Lemon Lemongrass is great to wear daily - even under makeup, and Anti-Pimple is again a "denser" night care.)

 

bio 100% natural

 

bio Composition without water, which is the cheapest cosmetic raw material. Thanks to this, it is a concentrated care and it is enough to use a very small amount - it will last a very long time

 

bio Use is a pleasure thanks to valuable ingredients such as shea butter, chia, coconut, almond and avocado oil. They fight the loss of moisture, which is important for the vitality and elasticity of the skin

 

bio "Self-preserving" recipe - developed so that it does not have to contain any preservatives

 

bioSuitable for vegans - 100% plant composition


bio The cream is packed in an organic bag made of compostable material

 

Ingredients: Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Cocos Nucifera Oil (coconut oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Vitis Vinifera Oil (grape seed oil), Persea Gratissima Oil (avocado oil), Salvia Hispanica Seed Oil ( chia seed oil), Tocopheryl Acetate (vitamin E), Melissa Officinalis Leaf Oil (lemon balm essential oil), Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Linalool * Limonene *, Geraniol *, Citronellol *, Citral *, Eugenol *

* natural ingredients of essential oils

 

Use: For problematic skin, thorough cleansing before using the cream is more important than anywhere else. It is enough to use a really small amount of balm, ideally for still wet skin. If you have a lotion (or flower water) spray, it pays to dew your face before using it. You can tell the right amount of cream by the fact that the skin does not shine after application. It is even possible to apply make-up in 5 - 10 minutes, because the result of the optimally used cream is soft, hydrated skin.

 

Use: within 6 months of opening

 

Storage: Store at temperatures up to +25 ° C (a natural feature of the vegetable butters and oils used is that they become liquid at very high temperatures - if the cream travels with you to warm countries and becomes liquid, it has no effect on the quality - you can either put it to a cold (eg fridge) or you can use it in liquid form as a caring "oil").

info Chia Seed Oil: More than four times as many seeds are needed to produce one liter of this "Aztec treasure." an unprecedented 3: 1 ratio (omega-3: omega-6).

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo