BIORYTHME RELAXING CREAM for combination skin - Argan oil, lavender


The product has been discontinued
This product is currently not in our offer
Discover other variants

Bio Rythme
More from this brand


Description and parameters

BIORYTHME RELAXING CREAM for combination skin - Argan oil, lavender

Soft balm with shea butter, rare argan oil and 100% pure essential oil regenerates the skin and prevents moisture loss. The cream does not contain water and thus guarantees that it is a truly concentrated care that caresses and pampers everything it touches - all without the use of any preservatives. Volume 30 ml.

Skin type Mixed, normal
Scent The cream smells beautifully of high quality lavender essential oil

 

If you are looking for a cream that not only cares perfectly for the skin, but also smells pleasant of lavender, try this soft balm with shea butter, rare argan oil and pure lavender oil.

 

bio 100% natural

 

bio Composition without water, which is the cheapest cosmetic raw material. Thanks to this, it is a concentrated care and it is enough to use a very small amount - it will last a very long time

 

bio Use is a pleasure thanks to valuable ingredients such as shea butter, chia, coconut, almond and avocado oil. They fight the loss of moisture, which is important for the vitality and elasticity of the skin

 

bio "Self-preserving" recipe - developed so that it does not have to contain any preservatives

 

bioSuitable for vegans - 100% plant composition


bio The cream is packed in an organic bag made of compostable material


Ingredients: Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Cocos Nucifera Oil (coconut oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Vitis Vinifera Oil (grape seed oil), Persea Gratissima Oil (avocado oil), Argania Spinosa Kernel Oil ( argan oil), Tocopheryl Acetate (vitamin E), Lavandula Angustifolia Oil (lavender essential oil), Linalool *, Limonene *
* natural ingredients of lavender essential oil

Use: Just use a really small amount. Apply the cream ideally on moist skin (eg after facial treatment or washing), this application will ensure perfect absorption into the skin. When using the optimal amount of cream, it does not shine, on the contrary, it is soft and pleasant to the touch.


Use: within 6 months of opening

 

Storage: Store at temperatures up to +25 ° C (a natural feature of the vegetable butters and oils used is that they become liquid at very high temperatures - if the cream travels with you to warm countries and becomes liquid, it has no effect on the quality - you can either put it to a cold (eg fridge) or you can use it in liquid form as a caring "oil").

 info Argan oil: Obtained from thorny argan trees that grow only in southwestern Morocco and are protected by UNESCO. The fruits are processed by traditional methods by Berber women, so the yield is low and the price is very high - argan oil is exceptional not only for these reasons, but also for its high content of plant squalane, phytosterols and vitamins.

 

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo