BIORYTHME NATURAL CREAM "Anti-pimple" - Hemp oil, sage, thyme and tea tree

14.4 €
11.8 € without VAT
Bio Rythme
In stock

Description and parameters

BIORYTHME NATURAL CREAM "Anti-pimple" - Hemp oil, sage, thyme and tea tree

Soft balm with shea butter, hemp oil and essential oils of sage, thyme and tea tree, which form an uncompromising trio in the fight against imperfections and pimples. The cream does not contain water and thus guarantees that it is a truly concentrated care that caresses and pampers everything it touches - all without the use of any preservatives.

Skin type Problematic skin with acne
Scent Herbal with the dominant tone of typical tea tree oil. It doesn't smell like violets, but it helps
Volume 30 ml

Sage, thyme and tea tree - this, together with hemp oil, is a strong caliber against annoying pimples. Unlike many acne creams, it does not dry out the skin, so peeling noses or scaly faces will only be part of bad memories. Even though the Anti-pimple consists of butters and oils, it does not "grease" the skin, on the contrary, it will be soft and supple.


The cream goes well with another treasure from Biorythme - the lemon lemon balm cream. Together they form a wonderful pair for the care of oily, inflammatory and problematic skin. It is best to use a lighter and fragrant Lemon Lemongrass during the day and let the denser and sharper Anti-pimple work overnight. It does not smell so nice, but the skin will be in great condition in the morning.

bio 100% natural

 

bio Composition without water, which is the cheapest cosmetic raw material. Thanks to this, it is a concentrated care and it is enough to use a very small amount - it will last a very long time

 

bio Use is a pleasure thanks to valuable ingredients such as shea butter, chia, coconut, almond and avocado oil. They fight the loss of moisture, which is important for the vitality and elasticity of the skin

 

bio "Self-preserving" recipe - developed so that it does not have to contain any preservatives

 

bioSuitable for vegans - 100% plant composition


bio The cream is packed in an organic bag made of compostable material

bio The cans can be returned in the recycling program


Ingredients: Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Cocos Nucifera Oil (coconut oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Vitis Vinifera Oil (grape seed oil), Persea Gratissima Oil (avocado oil), Cannabis Sativa Seed Oil ( hemp oil), Tocopheryl Acetate (vitamin E), Melaleuca Alternifolia Leaf Oil (tea tree essential oil), Salvia Sclarea Oil (sage essential oil), Thymus Serpyllum Oil, Linalool *, Limonene *, Geraniol *
* natural ingredients of essential oils


Use: For problematic skin, thorough cleansing before using the cream is more important than anywhere else. It is enough to use a really small amount of balm, ideally for still moist skin. If you have a lotion (or flower water) spray, it pays to dew your face before using it. You can tell the right amount of cream by the fact that the skin does not shine after application.

Use: within 6 months of opening


Storage: Store at temperatures up to +25 ° C (a natural feature of the vegetable butters and oils used is that they become liquid at very high temperatures - if the cream travels with you to warm countries and becomes liquid, it has no effect on the quality - you can either put it to a cold (eg fridge) or you can use it in liquid form as a caring "oil").

info Hemp oil: This valuable oil excels in its high content of polyunsaturated fatty acids (up to 80%), and also contains vitamin E or essential amino acids. Important fatty acids in hemp oil include omega-3 acids, a deficiency of which is often associated with many health problems, and research shows that they are an effective helper in the fight against dry, peeling and acnotic skin.

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo