BIORYTHME BIO LIP BALM WITH CHIA OIL 100% natural

6.1 €
5.0 € without VAT
Bio Rythme
In stock

Description and parameters

BIORYTHME BIO LIP BALM WITH CHIA OIL 100% natural

Lip balm - this is a small fragrant necessity not only for women's handbags. Balms from Biorythme excel in beautiful scents, practical packaging in a pull-out stick and composition tuned to the last detail - they are neither too stiff nor too liquid. They spread well and last a long time on the lips - just the perfect consistency that you will fall in love with.

Raspberry

The balm has a pink-apricot color thanks to two substances of 100% mineral origin - natural mica and iron oxides. The lips DO NOT stain pink, but leaves a soft and very subtle transparent shine on them.

Ingredients: Olea Europaea Fruit Oil (olive oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Beeswax (beeswax), Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Salvia Hispanica Seed Oil (chia seed oil), Rubus Idaeus Seed Oil ( raspberry seed oil), Tocopherol (vitamin E), Aroma (aroma), Benzyl Alcohol *, Mica (natural mica), CI 77491 (natural iron oxides)

* natural component of aroma

Vanilla

The sweet scent of vanilla surprises with its deep tones. Rather than the smell of chocolate or candy, expect a subtly sensual experience. The balm has an apricot-bronze color thanks to two substances of 100% mineral origin - natural mica and iron oxides. The lips do NOT stain the apricot, but it leaves a soft and very decent transparent shine on them.

Ingredients: Olea Europaea Fruit Oil (olive oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Beeswax (beeswax), Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Salvia Hispanica Seed Oil (chia seed oil), Vanilla Planifolia Bean Extract ( real vanilla), Alcohol (bio alcohol), Aroma (aroma), Butylphenyl Methylpropional *, Coumarin *, Hexyl Cinnamal *, Linalool *, Mica (natural mica), CI 77491 (natural iron oxides)

* natural aroma components

Melon

The sweet, fresh scent of yellow melons will transport you to summer, whether you imagine you smelling melons at a market by the sea or enjoying a melon cocktail

Ingredients: Olea Europaea Fruit Oil (olive oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Beeswax (beeswax), Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Salvia Hispanica Seed Oil (chia seed oil), Citrullus Lanatus Seed Oil ( melon seed oil), Aroma (aroma), Amyl Cinnamal *, Benzyl Benzoate *, Citral *, Coumarin *, Linalool *, Limonene *

* natural aroma components

Tangerine

Lip balm - this is a small fragrant necessity not only for women's handbags. Balms from Biorythme excel in beautiful scents, practical packaging in a pull-out stick and composition tuned to the last detail - they are neither too stiff nor too liquid. They spread well and last a long time on the lips - just the perfect consistency that you will fall in love with.

Ingredients: Olea Europaea Fruit Oil (olive oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Beeswax (beeswax), Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Salvia Hispanica Seed Oil (chia seed oil), Citrus Nobilis Peel Oil ( Tangerine essential oil), Limonene *

* natural component of mandarin essential oil

Strawberry

The sweet, fresh scent of strawberries will remind you of summer, whatever it is outside. Do you go picking strawberries in your memories, baking a homemade cake or wandering on a damp summer night?

Ingredients: Olea Europaea Fruit Oil (olive oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Beeswax (beeswax), Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Salvia Hispanica Seed Oil (chia seed oil), Fragaria Vesca Fruit (lyophilized strawberries), Aroma (aroma), Benzyl Benzoate *, Linalool *

* natural aroma components

Czech honey

Odorless

Ingredients: Olea Europaea Fruit Oil (olive oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Beeswax (beeswax), Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Salvia Hispanica Seed Oil (chia seed oil), Mel (Czech honey)

 

Volume 4.8 ml

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo