Description and parameters

BIORYTHME 100% NATURAL DEODORANT PAPER PACKAGING WITHOUT SODIUM Lemon balm

Deodorants from Biorythme - finally 100% natural products that work reliably all day. In addition, in a practical slide-out package, which ensures comfortable and quick application.

Type of scent Fresh
More about the scent The combination of essential oils of lemon balm and citronella creates a fresh scent, which is deeper, more earthy than typical citrus scents (lemon, orange, etc.). The scent is also suitable for men
The intensity of the scent You will feel the smell for many hours after application, initially intensely, over time it becomes weaker - but you will still feel a slight refreshing breath
Mass 35 g

 

If you do not want to use a chemical cocktail hidden in common products in one of the most sensitive parts of the body, Biorythme deodorants are exactly for you.

 

bio 100% natural composition * without baking soda for those to whom this component causes discomfort

 

bio Deodorant will deliver what it promises - it really works all day. It does not prevent natural sweating, which serves to cool the body and flush out toxins. But it helps to deal with bacteria that live in our armpits and produce stinking substances from sweat - so you can enjoy the freshness all day without the deodorant clogging the sweat glands

 

bio The basis of the composition is food-grade cocoa butter, which is not very visible in cosmetics in such quantities (it is expensive, so it is usually added only as a luxury ingredient)

 

bio The deodorant also works perfectly thanks to two magical ingredients - Triethyl Citrate (also called Lemon Ester) and Farnesol. Triethyl Citrate is a vegetable ester of citric acid, which is even used in the food industry, and Farnesol is a natural component of some essential oils (eg neroli, roses, citronella).

 

bio Practical slide-out cover for easy and precise application without having to brood over how much is the right amount

 

bio All Biorythme deodorants contain only authentic, pure essential oils, not synthetic perfumes

 

Ingredients: Theobroma Cacao Seed Butter, Magnesium Oxide, Zea Mays Starch, Beeswax, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Triethyl Citrate , Zinc Ricinoleate (certified deodorant raw material from castor oil), Melissa Officinalis Leaf Oil (lemon balm essential oil), Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Citral *, Citronellol *, Eugenol *, Geraniol *, Linalool *, Limonene *
* natural components of essential oils

Note: We are very pleased with the paper packaging. It is beautiful and ecological. However, we point out that it also has its disadvantages: by using the edge of the inner tube gradually gets dirty with the material, it is necessary to take this into account or devote a few seconds to the quick cleaning of the edge of the tube after use (fingers are enough) ♡

Use: The deodorant cover is extruded - the mass comes out of the tube by pushing out the bottom (bottom) of the cover with your fingers. Attention, it is always necessary to push out just the amount that we use - the substance CANNOT be pushed back into the body of the tube.

 

1. Store the deo in heat (ideal temperature is around 25 ° C)

2. Before applying, leave the deo pressed in the armpit for a while (a few seconds) (like a chicken hen :-)

3. When rubbing, deodorant gently "push" to the skin so that it is constantly in contact with the body.

 

Deo works best on a shaved armpit. Deo applications can be repeated during the day.

 

Use: within 12 months of opening

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo