BIORYTHME 100% NATURAL DEODORANT WITHOUT SODIUM In the forest (Large)

13.0 €
10.7 € without VAT
Bio Rythme
In stock

Description and parameters

BIORYTHME 100% NATURAL DEODORANT WITHOUT SODIUM In the forest (Large)

Deodorants from Biorythme - finally 100% natural products that work reliably all day. In addition, in a practical slide-out package, which ensures comfortable and quick application.

Type of scent the needles, fresh, woody
More about the scent In the forest you will find not only yourself, but also the unmistakable scent of pine and spruce needles. All this is combined in this deodorant, which is also lightened by subtle citrus tones. The scent is also suitable for men. Deodorant In the woods, it is always an absolute bestseller in markets where customers can smell the product!
The intensity of the scent After application, the scent is intense, but during the day it becomes soft to very soft. Nevertheless, the deodorant works perfectly all day, so the application only needs to be repeated if you want to smell intensely in the lush forest again.
Mass 30 g

If you do not want to use a chemical cocktail hidden in common products in one of the most sensitive parts of the body, Biorythme deodorants are exactly for you.

 

bio 100% natural composition* without baking soda for those to whom this component causes discomfort

 

 

bio Deodorant will deliver what it promises - it really works all day. It does not prevent natural sweating, which serves to cool the body and flush out toxins. But it helps to deal with bacteria that live in our armpits and produce stinking substances from sweat - so you can enjoy the freshness all day without the deodorant clogging the sweat glands

 

bio The basis of the composition is food-grade cocoa butter, which is not very visible in cosmetics in such quantities (it is expensive, so it is usually added only as a luxury ingredient)

 

bio The deodorant also works perfectly thanks to two magical ingredients - Triethyl Citrate (also called Lemon Ester) and Farnesol. Triethyl Citrate is a vegetable ester of citric acid, which is even used in the food industry, and Farnesol is a natural component of some essential oils (eg neroli, roses, citronella).

 

bio Practical slide-out cover for easy and precise application without having to brood over how much is the right amount

 

bio All Biorythme deodorants contain only authentic, pure essential oils, not synthetic perfumes

 

Ingredients: Theobroma Cacao Seed Butter (cocoa butter), Magnesium Oxide (magnesium oxide), Zea Mays Starch (corn starch), Beeswax (unbleached beeswax), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Triethyl Citrate (vegetable ester of citric acid) , Zinc Ricinoleate (certified deodorant raw material from castor oil), Santalum Austrocaledonicum Wood Oil (sandalwood essential oil), Litsea Cubeba Fruit Oil (litsea essential oil), Salvia Sclarea Oil (sage essential oil), Vetiveria Zizanoides Root Oil , Abies Sibirica Needle Oil, Pinus Sylvestris Leaf Oil, Cedrus Deodara Wood Oil, Citral *, Geraniol *, Linalool *, Limonene *
* natural components of essential oils

 

 

Use: The deodorant moves upwards when turning the lower wheel to the other side than usual (PO clockwise). Deo is based on cocoa butter, which is solid at room temperature (like chocolate), but melts immediately on contact with human heat. Therefore, the following tricks work for comfortable application:

 

1. Store the deo in heat (ideal temperature is around 25 ° C)

2. Before applying, leave the deo pressed in the armpit for a while (a few seconds) (like a chicken hen :-)

3. When rubbing, deodorant gently "push" to the skin so that it is constantly in contact with the body.

 

Deo works best on a shaved armpit. Deo applications can be repeated during the day.

 

Use: within 12 months of opening

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo