BIORYTHME 100% NATURAL DEODORANT PAPER PACKAGING WITHOUT SODIUM Candy store

13.0 €
10.7 € without VAT
Bio Rythme
In stock

Description and parameters

BIORYTHME 100% NATURAL DEODORANT PAPER PACKAGING WITHOUT SODIUM Candy store

Deodorants from Biorythme - finally 100% natural products that work reliably all day. In addition, in a practical slide-out package, which ensures comfortable and quick application.

Type of scent Sweet, fruity
More about the scent In our Confectionery you will not find cumbersome desserts, but a fresh fruity aroma of ripe peaches and apricots - complemented by a note of flowers that harmonize with the deep tones of vanilla and ginger.
The intensity of the scent You will smell it many hours after application, initially intensely, it becomes weaker over time - but it will gently accompany you all day
Mass 35 g

If you do not want to use a chemical cocktail hidden in common products in one of the most sensitive parts of the body, Biorythme deodorants are exactly for you.

 

bio 100% natural composition * without baking soda for those to whom this component causes discomfort

 

bio Deodorant will deliver what it promises - it really works all day. It does not prevent natural sweating, which serves to cool the body and flush out toxins. But it helps to deal with bacteria that live in our armpits and produce stinking substances from sweat - so you can enjoy the freshness all day without the deodorant clogging the sweat glands

 

bio The basis of the composition is food-grade cocoa butter, which is not very visible in cosmetics in such quantities (it is expensive, so it is usually added only as a luxury ingredient)

 

bio The deodorant also works perfectly thanks to two magical ingredients - Triethyl Citrate (also called Lemon Ester) and Farnesol. Triethyl Citrate is a vegetable ester of citric acid, which is even used in the food industry, and Farnesol is a natural component of some essential oils (eg neroli, roses, citronella).

 

bio Practical slide-out cover for easy and precise application without having to brood over how much is the right amount

 

bio All Biorythme deodorants contain only authentic, pure essential oils, not synthetic perfumes

 

Ingredients: Theobroma Cacao Seed Butter (Cocoa Butter), Magnesium Oxide (Magnesium Oxide), Zea Mays Starch (Corn Starch), Beeswax (Unbleached Beeswax), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (Almond Oil), Triethyl Citrate (Citric Acid Vegetable Ester) , Zinc Ricinoleate (certified deodorant raw material from castor oil), Perfume (100% natural perfume), Vanilla Planifolia Fruit Extract (true vanilla), Pelargonium Graveolens Oil (geranium essential oil), Lavandula Angustifolia Oil (Lavender essential oil), Cymbopogon (palm pink essential oil), Copaifera Reticulata Balsam Oil, Zingiber Officinale Root Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Tocopherol (vitamin E), Citronellol *, Geraniol *, Phenethyl Alcohol * , Citral, Linalool *, Limonene *
* natural components of fragrances

Note: We are very pleased with the paper packaging. It is beautiful and ecological. However, we point out that it also has its disadvantages: by using the edge of the inner tube gradually gets dirty with the material, it is necessary to take this into account or devote a few seconds to the quick cleaning of the edge of the tube after use (fingers are enough) ♡

Use: The deodorant cover is extruded - the mass comes out of the tube by pushing out the bottom (bottom) of the cover with your fingers. Attention, it is always necessary to push out just the amount that we use - the substance CANNOT be pushed back into the body of the tube.

 

1. Store the deo in heat (ideal temperature is around 25 ° C)

2. Before applying, leave the deo pressed in the armpit for a while (a few seconds) (like a chicken hen :-)

3. When rubbing, deodorant gently "push" to the skin so that it is constantly in contact with the body.

 

Deo works best on a shaved armpit. Deo applications can be repeated during the day.

 

Use: within 12 months of opening

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo