BIORYTHME NATURAL CREAM for mature skin - Sensual and true to herself

14.4 €
11.8 € without VAT
Bio Rythme
In stock

Description and parameters

BIORYTHME NATURAL CREAM for mature skin - Sensual and true to herself

Soft balm with shea butter, chia seed oil and a combination of 5 exclusive essential oils (incense, sandalwood, patchouli, geranium, lavender) is created for the perfect harmony of a mature woman who deserves to take care not only of the skin, but also of your soul. The cream does not contain water and thus guarantees that it is a truly concentrated care that caresses and pampers everything it touches - all without the use of any preservatives. Volume 30 ml.

Skin type Dry and mature skin
Scent Deep, harmonizing, meditative scent. Overall, it is balanced, earthy - but with sensual, sweet tones

If you are looking for a cream that will not only perfectly care for mature skin, but also have an aromatherapeutic effect, you will certainly be interested in this nectar created for wise, mature women. Women who know that we will make others happy the moment we respect and love ourselves.

 

In addition to chia seed oil, you will be pampered by 5 precious essential oils: incense, sandalwood, lavender, geranium and patchouli. This combination was created in order to "ground" (to be aware of the present moment and oneself in it - incense, patchouli, sandalwood), but at the same time to be able to take off and fulfill your dreams (geranium, lavender).

 

bio 100% natural

 

bio Composition without water, which is the cheapest cosmetic raw material. Thanks to this, it is a concentrated care and it is enough to use a very small amount - it will last a very long time

 

bio Use is a pleasure thanks to valuable ingredients such as shea butter, chia, coconut, almond and avocado oil. They fight the loss of moisture, which is important for the vitality and elasticity of the skin

 

bio "Self-preserving" recipe - developed so that it does not have to contain any preservatives

 

bioSuitable for vegans - 100% plant composition

 

bioThe cream is packed in an organic bag made of compostable material

 

Ingredients: Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Cocos Nucifera Oil (coconut oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Vitis Vinifera Oil (grape seed oil), Persea Gratissima Oil (avocado oil), Salvia Hispanica Seed Oil ( chia seed oil), Tocopheryl Acetate (vitamin E), Olibanum (incense essential oil), Santalum Austrocaledonicum Wood Oil (sandalwood essential oil), Pogostemon Cablin Leaf Oil, Pelargonium Graveolens Flower Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Linalool *, Limonene *, Geraniol *, Citronellol *

* natural components of essential oils

 

Use: Just use a really small amount. Apply the cream ideally on moist skin (eg after facial treatment or washing), this application will ensure perfect absorption into the skin. It is soft and pleasant to the touch after use.

 

Use: within 6 months of opening

 

Storage: Store at temperatures up to +25 ° C (a natural feature of the vegetable butters and oils used is that they become liquid at very high temperatures - if the cream travels with you to warm countries and becomes liquid, it has no effect on the quality - you can either put it to a cold (eg fridge) or you can use it in liquid form as a caring "oil").

infoChia Seed Oil: More than four times as many seeds are needed to produce one liter of this "Aztec treasure." an unprecedented 3: 1 ratio (omega-3: omega-6).

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo