BIORYTHME FRAGRANT CREAM for dry skin - Cocoa butter, vanilla


The product has been discontinued
This product is currently not in our offer
Discover other variants

Bio Rythme
More from this brand


Description and parameters

BIORYTHME FRAGRANT CREAM for dry skin - Cocoa butter, vanilla

The soft balm with shea and cocoa butter is scented with natural vanilla, which gives it its charming and at the same time warm scent. The cream does not contain water and thus guarantees that it is a truly concentrated care that caresses and pampers everything it touches - all without the use of any preservatives. Volume 30 ml.

Skin type Normal, dry and sensitive skin
Scent Sweet, deep scent of real vanilla. Together with the cocoa butter used, it creates a delicate aroma of white chocolate, home and childhood in the cream

 

If you are looking for a cream that will not only take perfect care of the skin, but also affect all the senses thanks to its charming scent, you will surely be interested in this natural balm with an excellent soft texture with the scent of vanilla and cocoa butter.

 

bio 100% natural

 

bio Composition without water, which is the cheapest cosmetic raw material. Thanks to this, it is a concentrated care and it is enough to use a very small amount - it will last a very long time

 

bio Use is a pleasure thanks to valuable ingredients such as shea butter, chia, coconut, almond and avocado oil. They fight the loss of moisture, which is important for the vitality and elasticity of the skin

 

bio "Self-preserving" recipe - developed so that it does not have to contain any preservatives

 

bioSuitable for vegans - 100% plant composition


bio The cream is packed in an organic bag made of compostable material


Ingredients: Butyrospermum Parkii Butter (shea butter), Cocos Nucifera Oil (coconut oil), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil), Vitis Vinifera Oil (grape seed oil), Persea Gratissima Oil (avocado oil), Theobroma Cacao Seed Butter ( cocoa butter), Tocopheryl Acetate (vitamin E), Alcohol (organic alcohol), Vanilla Planifolia Bean Extract (real vanilla)


(If you're interested in the presence of alcohol, you may be wondering why it's in the cream: if you've ever scraped the flesh out of a vanilla bean, you know it's stubborn, greasy and sticky. The same goes for the vanilla used in this recipe. In order for the cream to smell like this natural vanilla, it needs to be dissolved in alcohol. The alcohol used is of organic quality and there is really little of it in the cream (so little that your kitchen scale could not even weigh it), so you don't have to worry about it!)


Use: Just use a really small amount. Apply the cream ideally on moist skin (eg after facial treatment or washing), this application will ensure perfect absorption into the skin. It does not shine when using the optimal amount of cream, on the contrary, it is soft and pleasant to the touch.

 

Use: within 6 months of opening


Storage: Store at temperatures up to +25 ° C (a natural feature of the vegetable butters and oils used is that they become liquid at very high temperatures - if the cream travels with you to warm countries and becomes liquid, it has no effect on the quality - you can either put it to a cold (eg fridge) or you can use it in liquid form as a caring "oil").


info Cocoa butter: Although called "butter", it has nothing to do with real milk butter. It is obtained from the seeds (beans) of the cacao tree, which was known thousands of years ago to the Maya, who used its divine fruit - it is not for nothing that the cacao tree is called " Theobroma ", meaning" food of the gods ". Butter is obtained by pressing beans, which can then be crushed into cocoa powder. Central American civilizations processed cocoa beans not only to obtain cocoa powder as the main raw material for chocolate production, but also for the butter content. prized skin protection in harsh climatic conditions.

Parameters
Features Made in Czechia
Brand Bio Rythme

Nadpis

Nápad vyrábět svojí kosmetiku jsem dostala asi před dvaceti lety. To se může zdát jako nadsázka, když vezmu v úvahu, že mi ještě nebylo ani třicet, ale je to pravda.

 

Ostatní holčičky si hrály na princezny a pečovaly o plyšové pejsky, zatímco moje nejoblíbenější hra byla na prodavačku, kdy jsem rodičům nabízela prvně dorty z písku, pak kytky ze zahrady a nakonec – kosmetiku. Asi v jedenácti jsem se povýšila na majitelku firmy, která prodává líčení přes katalog (pár těchto ručně malovaných katalogů ještě dokonce mám) a „obchodovala" se svojí sestřičkou, která zase nabízela koňské potřeby (ach, ty dětské sny – i ona zůstala u koní dodnes).

Any


Dobře,   přiznávám se – i  já pečovala o plyšovou zvěř, později o psí a potkaní slečny. Láska ke zvířatům se v pubertě přetavila ve vegetariánství, od kterého bylo zase kousek k přírodní kosmetice, protože kdo by chtěl používat mrtvá zvířata na obličej, když je ani nejí.

 

Kosmetika mě neopustila ani před vejškou, a tak se ze mě stala chemička (konkrétně jsem studovala VŠCHT se zaměřením na potraviny a kosmetiku).


Opravdu, jsou to dlouhé roky, co jsem kosmetikou láskyplně zavalená. Přírodní kosmetiku si léta sama vyrábím a obdarovávám jí všechny, kteří se okolo mě mihnou, kosmetiku si ráda kupuji, kosmetiku dostávám často jako dárek a poslední roky jsem také pracovala pro zavedenou kosmetickou značku (jako chemik).


Nyní uzrál čas na splnění si svého dětského, pubertálního i dospěláckého snu – nabídnout své nejlepší a léty prověřené výrobky vám, mým milým zákaznicím a samozřejmě také zákazníkům. Cesta od nápadu „pojďme to opravdu udělat!" až po teď byla dlouhá a náročná, ale co je to ve srovnání s tím, že tenhle sen sním už skoro třicet let?


Budu moc ráda, když se mnou a Jenny nakouknete do tohoto voňavého světa,

 

Aneta

{ zakladatelka • vývojářka • výrobkyně • grafička • balička • uklízečka • a tak... }

https://youtu.be/ZhBVtHg_UQo